KNHB moet hand in eigen boezem steken.

Tue 13 December 2011 13:58 | 23 Reacties

Ik zou de KNHB als een van de hoofdschuldigen willen aanwijzen in het verwachtingsniveau rondom Oranje. Binnen het bondscoachschap heeft men geen geduld kunnen opbrengen om een coach zijn visie en plannen te laten uitvoeren en afmaken. Nee, er moest direct resultaat komen. Bovendien worden de lat voor een bondscoach erg hoog gelegd. “Alleen goud telt”.  Lukt dat niet, zet dan de coach maar aan de kant leek het devies. Een slechte zaak. De aanstelling van Paul van Ass riep ook al vraagtekens op. Een coach die niet over de, door de bond afgegeven, diploma’s beschikt moest het antwoord zijn. Een charismatische coach met ‘peoplesmanagement’ kwaliteiten zou het moeten zijn. En dat is Paul van Ass ongetwijfeld, maar in de praktijk is (tot nu toe) gebleken dat praatjes geen gaatjes vullen. Het excusesniveau is ver boven het prestatieniveau uit gestegen.

We lijken nu verder weg dan ooit van de mogelijkheid om tot een gouden medaille te komen. Het tij keren dmv een nieuwe coach lijkt ook een onmogelijkheid op deze termijn.

Nu staat de KNHB voor een groot dilemma:

1. Paul van Ass aan de kant zetten zou voor de KNHB een enorm gezichtsverlies betekenen, erkennen dat de keuze voor Paul een foute is geweest.

2. Paul laten zitten zou kunnen betekenen dat Londen verder weg blijft lijken dan ooit.

Het opportunisme bij de KNHB zal er waarschijnlijk toe leiden dat er niets gebeurt, want waar men bij de KNHB niet in uitblinkt is het erkennen van gemaakte fouten en waar men ook een enorme hekel aan heeft is gezichtsverlies. Het zal er waarschijnlijk op uitdraaien dat Paul gewoon zijn klus mag afmaken (waarbij ik hem overigens al het goede toewens). Loopt het fout in Londen dan weet men binnen de KNHB altijd wel weer een ‘slachtoffer’ te vinden wiens schuld het was…. maar die wordt ongetwijfeld weer niet in eigen kringen gezocht.

We zullen moeten afwachten wat er nu gaat gebeuren. Ik benijd de bond niet op dit moment.

Sascha Tamarinof

Reacties

Voor een profiel plaatje ga naar http://nl.gravatar.com/

Fan

Weer knhb-tje pesten? Het is langzamerhand niet meer de schuld van de knhb hoor. Deze generatie presteert al sinds 2006 weinig, staat niet bekend om de zelfkritek en kent te weinig echte toppers. De knhb moet investeren in de opleiding en de spelers moeten eindelijk eens leren wat topsport is. Ze hebben nu drie coaches gehad met wie het niet klikte. Op een gegeven moment houdt het op.

Het is onbestaanbaar dat de dames al tijden intern zitten en met hun voorbereiding bezig zijn en de mannen denken de ct te winnen met drie weken serieuze training. Het team en de spelers moeten dat zelf willen. Dat willen ze kennelijk zelf niet. De sport bij de mannen blijft daardoor een veredelde studentensport.

Reactie op 13 December 2011 om 14:19 uur.

arie

Tuurlijk maakt deze coach fouten maar het is natuurlijk onzin om te denken dat we met een andere coach opeens grote stappen richting Australie en Duitsland maken, beide landen liggen een straatlengte op ons voor en ook vanuit de achterhoede komen landen langzaam richting onze 3e positie.
Wat er moet gebeuren is gewoon verjongen en drastisch verjongen weg met de ouwe hap, landen als Australie en Duitsland doen dit al jaren en bij die landen zijn ook de topspelers nooit zeker van hun plek en dat is bij ons wel anders.

Reactie op 13 December 2011 om 14:59 uur.

Jet

Misschien meer investeren in jonge talenten, ipv buitenlandse “toppers”.
Jamy Dwyer zei ooit eens dat de buitenlandse “toppers” de Nederlandse competitie zo sterk maakten. Maar Jamy had het niet helemaal goed: die “toppers” zijn ooit naar Nederland, omdat Nederland zo’n sterke competitie had. Nu komen ze overal vandaan, geen echte toppers ook nog eens en Nederlands talent gaat liever in de overgangsklasse spelen, dan op de bank zitten, omdat zo’n “topper” in het veld staat, die ook nog eens een belachelijk salaris krijgt.
Bij de dames veel minder buitenlandse speelsters(en die er zijn, zijn echt goed!) en zie, Nederlands damesteam doet het een siuk beter…

Reactie op 13 December 2011 om 16:48 uur.

John

Klopt voor een deel. Nederlanders vinden al snel dat ze veel en hard trainen.

Wat bij mij blijft hangen is de opmerking van Floris Evers van zondag, ‘verwende jongetjes zijn we verre van’.

Tuurlijk, ze zullen er veel voor doen, maar ze krijgen er ook veel terug en dat maakt ze verwend.

In andere landen werkt dat anders. In Duitsland bijvoorbeeld, waar hockey een vrij kleine sport is, staan de internationals elke dag op het veld en ze hebben het lang zo goed niet als Evers & co. Een kwestie van passie?

Een andere, zorgwekkende, constatering is dat Nederland weer het arrogante Nederland is dankzij het gebral van Van Ass. Hij is als de papa die zijn kids blijft verwennen met leuke trainingvormpjes à la Sportways. Je ziet het ook terug in het spel, verdedigen wordt gewoon verwaarloosd.

Goed, tijdperk van Ass nog even uitzitten tot na de spelen en dan weer een vakman aanstellen.

Reactie op 13 December 2011 om 16:58 uur.

BM

De KNHB heeft een kapitale fout gemaakt door niet MArc Lammers aan te stellen. Die had zonder aanziens des persoons de selectie gemaakt, jonge spelers erbij gehaald en vertrouwen gegeven (waarom neem je Caspers uberhaupt mee als je hem toch niet wil laten spelen), 110% geeist, bouwen naar de toekomst en alle mogelijke middelen aangrijpen om te verbeteren. Lammers had bijvoorbeeld eens met Taekema kunnen kijken naar zijn “choken” op cruciale momenten. Lammers had nooit excuses, van Ass wel!

Reactie op 13 December 2011 om 17:26 uur.

ruud

Denk dat Marc Lammers nu veel meer verdient met het geven van lezingen en dus helemaal geen zin heeft om te gaan coachen.

Reactie op 13 December 2011 om 17:58 uur.

fan

@BM
Lammers had natuurlijk ook wel een aantal veel betere speelsters die niet allen zelfdiscipline hadden maar ook gewoon zelf heel graag wilden. De mannen praten al jaren veel, maar lijken er niet alles voor te willen laten.

Reactie op 13 December 2011 om 19:05 uur.

DeHaas

Wie is er eigenlijk in het bestuur van de KNHB verantwoordelijk voor dit nederland elftal?

Reactie op 13 December 2011 om 20:33 uur.

BM

Klopt, met iemand als Minke Booij, maar ook Schopman en Morreria de Melo in je elftal heb je ook een paar “klootzakken” die dit mannenelftal mist. Maar Lammers kreeg de vrouwen ook zover dat ze elkaar de waarheid durfden te zeggen. Excuustruus van Ass die zijn zoon opzichtig de hand boven het hoofd houdt, is niet te vergelijken met wat Lammers heeft gedaan. Ik snapte destijds niets van de keuze voor van Ass boven Lammers en doe het eigenlijk nog steeds niet.

Reactie op 13 December 2011 om 21:46 uur.

maktub

Bij het vak van coach komt heel veel kijken. In de praktijk heb ik heel veel coaches in verschillende takken van sport aan het werk gezien en mijn lijstje met echte topcoaches is heel klein. Paul van Ass en Max Caldas zijn topcoaches.

Reactie op 13 December 2011 om 21:52 uur.

os

Heerlijke positie heeft de bondscoach nu. Niemand verwacht meer wat. En de KNHB doet toch niets. Ook geen ondersteuning uitspreken. Een mooiere positie voor de OS kan je toch niet hebben?

Reactie op 13 December 2011 om 23:29 uur.

N@ppie

Fouten moet je mee leren leven, zo dus ook met van Ass. Had ie toch maar wat oudjes gehouden.. Hallooooo brouwertje daar!

Reactie op 14 December 2011 om 00:12 uur.

eens

Eens met Jet over buitenlandse speler naar Nederlandse competitie halen.
Talenten hebben geen zin om op de bank te gaan zitten wetend dat ze alleen mogen spelen als er spelers geblesseerd raken. Dus gaan ze maar overgansklasse doen!

Reactie op 14 December 2011 om 02:52 uur.

wibo

@eens, wat een bullshit,talenten trekken zich juist op aan buitenlandse spelers, alleen hebben wij de mentaliteit in dit land dat als het even tegen zit dan ligt het niet aan jezelf maar aan anderen daar hebben jonge talenten die een keer niet spelen last van maar ook de heren van het Ned elftal.
Van ass heeft een contract tot en met 2014 dus doorselecteren nu alle ouwe hap eruit er gaan bouwen.

Reactie op 14 December 2011 om 08:45 uur.

XXX

Doorselecteren? Alsjeblieft niet. Je wilt toch een gouden medaille op de OS, het hoogst haalbare? Dan moet je er deze zomer staan. BAM.

En dat kan als je het team opbouwt op een fundering van oudere, ijzersterke spelers. Aangevuld met jong talent. Niet andersom.

Hoe Evers, Weusthof en Docherty zich hebben opgericht nadat zij waren afgevallen, getuigt van winnaarsmentaliteit. Stukje f&** it, ik zal ze eens laten zien wat ik kan. Dat soort jongens wil je er absoluut bij hebben.

Fijn ook dat Balkestein weer bijna fit is. Vreemde vogel, maar verschrikkelijk irritant om tegen te spelen. Graag nog zo eentje.

Eigenlijk zou de ‘oudere garde’ voor wie de OS het laatste kunststukje is, eens een avond goed moeten doorzakken. Meteen ook de laatste. Met elkaar afspreken welke offers men persoonlijk en als team bereid is te brengen. En daar vervolgens ook naar (blijven) handelen. Kom je de gemaakte afspraken niet na, hop, wieberen. Zonder aanzien des persoons.

Leading by example. Geef de oudjes dan ook meteen de bijbehorende status terug. Zijn de jonkies vrij van verantwoordelijkheden, en kunnen ze doen waar ze goed in zijn: zonder te veel nadenken, gewoon gaan!

Dan is er nog een kans op Olympisch goud. Maar dat is mijn mening.

Reactie op 14 December 2011 om 12:46 uur.

Hoofdklassespeler

De reacties die op deze site worden geplaatst lees ik altijd met veel interesse. Ik vind het leuk om te lezen wat de kijk is van mensen op actuele zaken. Deze keer voel ik me geroepen om een keer mijn kijk op een paar zaken te geven.

Buitenlandse spelers:
Het is een trend bij clubs geworden om buitenlandse spelers aan te trekken. Naar mijn mening wordt er door veel clubs op de verkeerde manier ‘gescout’. Clubs denken dat als ze een buitenlandse speler halen die international (soms niet eens een international) is bij hun land direct een meerwaarde is voor het team. Bij internationals van A-landen als Australie en Duitsland of topspelers van B-landen als Spanje, Engeland en eventueel Belgie (land in opkomst) kan ik me dat voorstellen. Echter worden er nu door clubs teveel internationals gehaald van C-landen of zelfs spelers die niet eens international zijn bij hun eigen land. Als je naar het niveau in de Hoofdklasse kijkt zie je dat zulke spelers vaak helemaal niets toevoegen aan een team of aan het sterker maken van de competitie en naar mijn mening dus weggegooid geld zijn. Wat ik helemaal niet begrijp is het volgende: stel dat een club een buitenlandse speler haald, het blijkt dat hij vervolgens geen toegevoegde waarde heeft en krijg geen nieuw contract, hoe kan het dan in godsnaam dat deze speler toch weer bij een andere club in de hoofdklasse aan de bak komt?? Enige conclusie die ik hieraan kan verbinden is dat de nieuwe club van deze speler totaal niet naar de prestaties van de desbetreffende speler van afgelopen seizoen heeft gekeken en dat deze speler puur op basis is gehaald omdat hij ‘international’ is en dus wel van toegevoegde waarde voor het team kan zijn. Uit respect zal ik geen namen van zulke spelers noemen, maar er zijn genoeg voorbeelden hiervan.

Nederlandse talenten:
Het ‘scout-gedrag’ door clus zoals bovenstaand is beschreven gaan natuurlijk ten koste van de Nederlandse talenten die wij hebben. Matige buitenlandse spelers ‘pakken’ de belangrijke minuten af die talenten juist nodig hebben om zich te kunnen ontwikkelen. Wat goed is komt snel en zal hier minder last van hebben, maar wat minder goed is heeft juist meer tijd nodig om zich te ontwikkelen. Voor de totaliteit van het niveau van Nederlandse spelers is het juist belangrijk dat hier aandacht aan besteed wordt (hier kom ik zo op terug als het over het Nederlands Elftal gaat). Echter is het niet alleen de ‘schuld’ van buitenlandse spelers dat er meer talenten verdwijnen uit de Hoofdklasse. Naar mijn mening is het tegenwoordig een trend dat talenten zichzelf ook niet eens meer de tijd geven om zich echt te ontwikkelen. De stap van jeugd-hockey naar senioren-hockey wordt onderschat. Waar in de jeugd tegen leeftijdsgenoten wordt gespeeld is bij de senioren geen sprake van. Het spel bij de senioren is veel fysieker en sneller. Het ene talent pakt dit sneller op dan het andere talent, maar ze moeten zichzelf de tijd geven om hieraan te wennen en niet denken dat ze meteen zonder moeite kunnen doorstromen. Talenten kiezen liever voor de makkelijke weg en gaan met alle respect in de Overgangsklasse spelen. Hier komen ze uiteraard aan spelen toe, maar echt beter word je als speler in de Hoofdklasse. In de afgelopen jaren zijn allen Laren en Kampong uit de Overgangsklasse gepromoveerd om er vervolgens daarna in te blijven de rest is meteen weer gedegradeerd, dit geeft wel aan het verschil tussen een top-overgangsklasseteam en de Hoofdklasse clubs groot is. Naar mijn mening heeft een talent, mits hij Hoofdklassepotentie heeft, na het jeugdhockey maximaal 2 jaar nodig om zich te ontwikkelen tot een (volwaardige)Hoofdklasse speler die aan veel minuten spelen toekomt. Mocht hij zich in die tijd toch onvoldoende hebben ontwikkeld dan kan hij altijd nog naar de Overgangsklasse gaan om daar wel aan veel spelen toe te komen.

Nederlands elftal:
Je kan dit aspect splitsen in 2 delen, de lange termijn na de Olympische Spelen en de korte termijn voor de Olympische Spelen. Ik richt me hierbij alleen op de mannen, aangezien de situatie bij de vrouwen totaal anders is. Naar mijn mening zijn hiervoor veel redenen, maar ook de achtergrond is totaal anders, dus daarom een hele andere discussie.

De keuze uit spelers bij de mannen is te beperkt. De totaliteit van het niveau van Nederlandse spelers in de competitie is op dit moment te laag (reden: zie de al beschreven punten) met als gevolg, met alle respect voor het huidige Nederlands elftal, dat wij op dit moment geen geen A-land meer zoals Australie en Duitsland dat wel zijn. Het is naar mijn mening daarom noodzakelijk om het traject dat onder Paul van Ass is ingezet en vervolgens totaal niet is afgemaakt na de olympische spelen weer op te zetten en deze keer wel een vervolg te geven. Het Nederland 40-principe is namelijk gebasseerd op de manier hoe Australie en Duitsland dat ook doen, zij trainen in grote groepen. Spelers blijven hongerig, als ze niet presteren is er wel iemand anders die dat wel doet. Daarnaast verklein je op deze manier het verschil tussen de grote groep spelers waarmee de bondscoach werkt en vergroot je dus het aantal te kiezen spelers die de bondscoach meeneemt naar een toernooi. Gevolgen: de gevolgen, simpel gezegt, zijn denk ik dat het niveau van alle Nederlandse selectie spelers omhoog gaat, dit nemen ze mee naar hun club waar er dus weer andere spelers en talenten zijn die zich aan hun niveau kunnen optrekken, wat dus het totale niveau van de Nederlands spelers in de competitie verhoogt. Als clubs dit inzien zullen ze ook niet snel voor matige buitenlandse spelers kiezen.

Voor de Olympische Spelen is het niet zinvol om aan het Nederland 40-principe een vervolg te geven, het is nu te kort tijd om het verschil tussen de selectie en de rest (zo noem ik het maar) te verkleinen. De tijd is hiervoor te kort, je ziet het ook terug in de selectie van
de Champions Trophy, jongens als Looijen en Van der Linden zijn niet voor niks niet meegenomen en op de EK-selectie na is alleen Kemperman niet meegenomen. Ik kan je daarom op een briefje meegeven dat de Olympische selectie uit spelers van de Champions Trophy + Kemperman bestaat. We hoeven geen nieuwe verrassingen te verwachten. Op basis van de afgelopen jaren is het niet realistisch te verwachten dat ze als grote kanshebber naar de Spelen gaan, echter hoop ik dat de ze dat zelf ook beseffen, want er is nog een hoop werk aan de winkel.

Algehele conclusie:
Het is aan clubs, talenten en de (nieuwe) bondscoach om verandering aan te brengen in de trends van de afgelopen jaren. Clubs moeten voordat ze buitenlandse spelers contracteren beter op de hoogte moet zijn van de werkelijke capaciteiten en de beoogde toegevoegde waarde van een speler, en hun keuze niet baseren op het intanational-zijn van een speler. Talenten krijgen hierdoor betere/meer kans om zich te ontwikkelen, maar zij moeten zichzelf ook meer de tijd geven om zich te kunnen ontwikkelen tot een hoofdklasse speler. Het Nederlands elftal moet na de Spelen hun selectie blijvend vergroten, zodat de keuze uit spelers groter is en de spelers hongerig blijven omdat ze minder zeker zijn van hun plek in het elftal.

Reactie op 14 December 2011 om 14:32 uur.

ruud

@xxx, hou toch op man met Docherty en Weusthof hebben beide in het verleden laten zien goede clubspelers te zijn maar komen internationaal tekort.
Tuurlijk streef je het hoogst haalbare na en dat is Olympisch goud maar dat gaat echt nooit gebeuren tenzij Australie en Duitsland zich terugtrekken.Dus hoogst haalbare is een bronzen medaille waar nog wel een aantal andere landen aanspraak op maken, dus doorselecteren en afscheid nemen van de ouwe hap.

Reactie op 14 December 2011 om 16:17 uur.

Ik

@hoofdklassespeler : Leuk nog eens een uitgebreide doordachte reactie te lezen (meerdere trouwens gezien de afgelopen week)…
Ik ben het niet heheel en al met je eens op diverse punten maar reageer nu (even vanwege tijdsgebrek) enkel maar op 1 puntje waar ik vind dat je niet over nadacht.
Je zegt dat de OS selectie zal bestaan uit de CT selectie + Kemperman. Dat lijkt me vreemd. Gezien eerdere uitspraken van van Ass komen Evers en Balkestein ook zeker terug in de selectie, dus samen met Kemperman zijn dat al minimaal drie wijzigingen. Daarnaast denk ik dat ook een Baart of een Kessing nog meer dan verdiend voor hun kansen kunnen gaan.

Reactie op 14 December 2011 om 16:33 uur.

ben

@ik, dan moet kessing wel fit zijn en een hele goede 2e comphelft spelen.

Reactie op 14 December 2011 om 16:38 uur.

charly

Er kunnen maar 16 spelers/speelsters mee naar Londen!!!

Reactie op 14 December 2011 om 16:53 uur.

Hoofdklassespeler

@ ik: je hebt gelijk, was evers en balkestijn helemaal vergeten op te noemen (als je zo’n lang verhaal schrijft kan je op details plat gaan blijkt maar weer), die gaan zeker deel uitmaken van de selectie op de Spelen.

Kessing wordt een heel lastig verhaal denk ik, opzich prima speler, maar heeft er lange tijd uitgelegen en het is eerst dus maar afwachten hoelang die fit is en zo ja, hoe zijn lichaam het zal trekken om na lange tijd weer zoveel keer per week te trainen (club + oranje = niet niks). Baart is een goeie speler, maar aan het selectiebeleid van van Ass te zien geef ik hem weinig kans.

Ben trouwens benieuwd naar de punten waar je het niet geheel mee eens bent, dus als je tijd hebt moet je die maar is met ons delen.

Reactie op 14 December 2011 om 17:33 uur.

Hockeyfan

Ik denk dat als Kessing weer aansluit in januari hij er vol voor zal gaan!! Inderdaad lang uit beeld geweest door ernstige blessure maar altijd een betrouwbare, voor vele een onzichtbare middenvelder, met een enorme werklust die prima in dienst van een elftal kan spelen.Echt een teamspeler die anderen beter kan laten funtioneren. Wens hem het allerbeste.

Reactie op 14 December 2011 om 17:55 uur.

honorlydutch

Laat van Ass eerst teun de Nooijer maar eens terug halen, die zorgt in ieder geval voor meer rust in het team en het maakt nederland aanvallend een stuk sterker.

Reactie op 6 February 2012 om 12:06 uur.

Reactie plaatsen op 17 May 2012 om 13:10