Hockey is Simpel: Maurice de Wilde, van hockeyen in Afrika tot voorzitter van Groningen

 

Van origine is Maurice de Wilde een ‘rugbyende voetballer’, bij wie de passie voor hockey ontstond op een verrassende plek. Toen de Wilde jaren terug voor Shell in Afrika werkte voegde hij zich bij een select clubje hockeyende ouders. Sinds dit avontuur verruilde hij het verre zuiden voor het hoge noorden, waar hij sinds september 2018 voorzitter is van GHHC Groningen. Hoofdklassehockey.nl sprak met de voorzitter over zijn nuchtere kijk op zaken.

Sinds zijn aanstellen gebeurde er weinig gekke dingen bij Groningen en de Wilde belandde in  feite dan ook in een gespreid bedje. Hij werd benaderd door het bestuur en nam het stokje over, terwijl hij meevoer op de ingezette koers van zijn voorgangers. Deze koers bestaat volgens de Wilde uit drie belangrijke speerpunten: ‘De eerste houdt in dat we ervoor willen zorgen dat onze accommodatie op orde is. Vier jaar geleden zijn we begonnen met de realisatie van een nieuw club huis en de volgende stap is nu om drie velden te vervangen zodat we dadelijk twee water- en twee zandvelden hebben liggen. Het tweede speerpunt draait erom dat we financieel nóg gezonder worden zodat we in de toekomst genoeg eigen vermogen hebben om een stootje te kunnen hebben en ruimte te hebben voor nieuwe plannen. Ieder jaar zetten we hierin een klein stapje in en maken we een bescheiden winst zodat we net weer wat gezonder zijn. Ons laatste en belangrijkste speerpunt is de juiste balans bewaren tussen top- en breedte sport, zodat je iedereen het juiste trainingsaanbod kan geven. Als we dit allemaal kunnen realiseren, dan zijn we als Groningen gewoon goed bezig.’

Geen paniek bij hockeyclub Groningen

Na drie jaar op het hoogste niveau te hebben geacteerd, viel afgelopen seizoen het doek voor Groningen Dames 1. De ploeg degradeerde rechtstreeks naar de Promotieklasse, terwijl de Heren 1 op een haar na promotie misliep in de Overgangsklasse. Toch leidden deze resultaten tot allesbehalve paniek. ‘De degradatie van de Dames 1 was geen teleurstelling, het was eerder realiteit dat het er een keer van ging komen. Dat de heren net niet zijn gepromoveerd naar de Promotieklasse is ook geen ramp, ook al was het ontzettend leuk geweest. Het is echter wel de doelstelling op de lange termijn, om de Heren 1 binnen 5 jaar te laten promoveren.’ De Wilde gelooft er ook heilig in dat de Dames 1 vanzelf wel weer een keer promotie afdwingen naar het hoogste niveau, iets dat gezien de afgelopen jaren immers een onontkoombaar lot lijkt van de Groningers. ‘Op een gegeven moment hebben we vanzelf wel weer die perfecte mix van eigen jeugdspelers en studenten die hier nog een poosje blijven. Maar we moeten ook reëel blijven. Onze spelers en speelsters betalen gewoon contributie en we kunnen ze niet aantrekken of behouden met vergoedingen. Het is dan ook onwaarschijnlijk dat we bovenin gaan meedraaien in de Hoofdklasse.’

Nadruk op de jeugd

Hockeyclub Groningen telt zo’n 1.300 leden, waarvan er meer dan 900 in de jeugd spelen. Daarmee is de club uit het Noorden een echte familieclub, maar wel een club die dat imago combineert met een topsportklimaat. ‘Dat lijkt misschien tegenstrijdig, maar ik denk dat die twee elkaar juist dienen te versterken. De club moet topsport dragen, en de topsport moet een steentje bijdragen om de jeugd te enthousiasmeren voor hockey. En dat is wat wij proberen. Zo hebben we dit jaar bijvoorbeeld het buddysysteem geïntroduceerd, wat inhoudt dat de spelers van de Dames 1 en Heren 1 een team krijgen waar ze aan gekoppeld worden. Vervolgens geven de eerstelijnsteams een training aan het team in kwestie, waarna ze ook nog bij een wedstrijd gaan kijken. Zo hopen we de afstand tussen de topteams en de breedteteams te verkleinen.’ Ook wordt er bij Groningen getracht om iedereen in de jeugd eerlijke kansen te geven. De nadruk ligt er dan ook op dat iedereen op een eigen niveau kan presteren. ‘Bij Groningen proberen we altijd de jongste jeugd de beste training aan te bieden, zodat iedereen op zijn of haar niveau terechtkomt en een goede technische basis heeft. Daarnaast is onze jeugdopleiding er op gericht dat iedereen het maximale uit zichzelf haalt. Dat houdt in dat als een talent goed genoeg is, maar nog niet oud genoeg voor bijvoorbeeld de C1, hij of zij zich daar alsnog mag laten zien.’

Hockey voor iedereen

Groningen is een echte familieclub met uiteraard sportieve ambities, maar ook een club waar veel waarde wordt gehecht aan het aanbieden van hockeymogelijkheden voor iedereen in de samenleving, óók voor mensen met een beperking. Naast een relatief grote G-hockeyafdeling faciliteert de club sinds kort ook E-hockey voor rolstoelhockeyers. De eerste wedstrijddag vond afgelopen 2 november plaats en werd georganiseerd door Groningen. ‘Een poosje terug werd ik benaderd door een groepje jongens dat voorheen al hockeyde, maar door een samenloop van omstandigheden niet meer de middelen had om hiermee door te gaan. Of wij niet wat konden regelen, dus zo geschiedde. We zijn toen direct aan de slag gegaan en hebben toen een aantal enthousiaste vrijwilligers verzameld en een paar scheidsrechters getraind. Jammer genoeg hebben we net geen twee teams, dus we hopen eigenlijk dat we de komende jaren met twee teams kunnen uitkomen.’ Het is een mooie initiatief dat direct laat zien waar Groningen voor staat. Op de vraag wat de club in de toekomst nog hoopt te bereiken geeft de Wilde een zeer nuchter antwoord. ‘Ik hoop vooral te bereiken dat iedereen zich welkom voelt bij de club en zich uitgenodigd voelt om te sporten of als vrijwilliger deel te nemen aan wat we doen.’ Een nederige reactie van de voorzitter van een veelzijdige club.

Reageer

Contact Us